Boranija ima malu energetsku a visoku hranljivu vrednost, spada u mahunarke (mada više liči na povrće ) i poreklom je iz Meksika. Mada mnogima nije omiljena hrana, treba je uvrstiti u jelovnih zato što veoma povoljno deluje na organizam, naročito kod anemije, nesanice, krvarenja iz nosa, sprečava bubrežne bolesti, deluje kao diuretik, osobe koje pate od osteoporoze ili imaju probleme sa kostima trebalo bi obavezno da je jedu. Prepuručuje se za dijetalnu ishranu, a posebno treba da je jedu deca i trudnice, jer je dobra kao lek za prevenciju od mnogih bolesti.
Boranija je puna minerala i vitamina kao što su K, E, B, C i biljnih vlakana. Osim klasičnog kuvanja, boraniju možete spremiti i kao prilog uz meso ili ako više volite možete je zapeći u rerni.
Boranija na bečki način
Davno zaboravljen recept, ali u potrazi na koji način još mogu spremiti ovo povrće koje moji ukućani ne vole, nađoh ga u jednoj staroj svesci.
Kada ovako budete spremili boraniju, možete je dodati kao prilog nekoj dobroj svinjskoj šnicli, pa će je tako lakše „svariti“ i oni koji je u širokom luku zaobilaze.
Potrebne namirnice za 4 osobe:
- 800 grama boranije
- 2 kockice putera
- 1 glavica luka
- 1 čen belog luka
- 2 male kašike brašna
- 2 male kašike sirćeta
- 6 kašika kisele pavlake
- 2 kašike seckanog svežeg peršuna
- 4 kašike ulje
- Biber, so
Način pripreme:
- Široku boraniju isecite na komade dužine 3 cm, prelijte vodom, posolite i stavite je da se kuva dok ne omekša.
- Za to vreme propržite na ulju sitno iseckan luk, pa kada bostane staklast, dodajte mu čen belog luka, brašno i nastavite da dinstate. Kada sve poprimi svetlu braon boju, dodajte skuvanu i oceđenu boraniju, promešajte i dinstajte oko 10 minuta.
- Nakon toga dodajte boraniji sirće, biber, so i peršun, promešajte i dinstajte još nekoliko minuta.
- Kada je gotovo, sklonite sa šporeta i umešajte kiselu pavlaku.
Serviranje:
Služite je uz razne vrste pečenog ili kuvanog mesa.
Prijatno!